MOL otwiera największą ekologiczną fabrykę zielonego wodoru w Europie Środkowo-Wschodniej
Firma naftowa Grupa MOL zainstalowała elektrolizer o mocy 10 MW w swojej rafinerii w Száhalombatta na Węgrzech – największej jak dotąd w Europie Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z obietnicą dyrektora generalnego ekologiczny wodór będzie produkowany także w kolejnych dwóch rafineriach.
Elektrownia zielonego wodoru w Százhalombatta z 10-megawatową jednostką elektrolizy stworzoną przez Plug Power produkuje około 1600 ton czystego, neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla zielonego wodoru rocznie. Inwestycja o wartości 22 milionów euro zmniejszy ślad węglowy Rafinerii Dunaj o ponad 25 000 ton dwutlenku węgla rocznie.
Urządzenia do elektrolizy firmy Plug Power wykorzystują energię elektryczną ze źródeł odnawialnych do rozkładu wody na wodór i tlen. Oznacza to, że nie powstają żadne zanieczyszczające produkty uboczne, a fabryka wytwarza 8–9 ton czystego tlenu na tonę wodoru. Amerykańska firma zaoferowała MOL
Nowa technologia będzie stopniowo zastępować proces produkcji w oparciu o gaz ziemny, który obecnie odpowiada za jedną szóstą całkowitej emisji dwutlenku węgla Grupy MOL. Zakład rozpocznie produkcję w drugiej połowie 2024 r. MOL będzie wykorzystywał zielony wodór przede wszystkim we własnej sieci do produkcji paliw.
Żródło: https://www.industryandenergy.eu/hydrogen/mol-inaugurates-the-largest-green-hydrogen-plant-of-central-and-eastern-europe/