Magazyny wodoru w Polsce Północnej ?
Północna Polska jest jednym z najbardziej perspektywicznych miejsc pod kątem budowy magazynów wodoru, zwłaszcza ze względu na bliskość rozwijających się farm wiatrowych na Bałtyku – czytamy w artykule Bogdana Stecha zamieszczonym na spidersweb.com.
Największy potencjał ma teren Wyniesienia Łeby, i tam właśnie Państwowa Służba Geologiczna przeprowadzi projekt badawczy, którego celem będzie sprawdzenie wpływu różnorodności litologicznej pokładów soli na stabilność i szczelność podziemnych magazynów wodoru.
Jak czytam na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego „dzięki podjętym badaniom możliwe będzie lepsze zrozumienie procesów zachodzących w podziemnych kawernach solnych oraz optymalizacja ich wykorzystania w przyszłych projektach energetycznych”.
Zgodnie z danymi PIE w Polsce obecnie użytkowane są dwa zespoły kawern solnych do przechowywania gazu ziemnego: KPMG Mogilno i KPMG Kosakowo o pojemności czynnej odpowiednio 585,4 mln m sześc. oraz 239,4 mln m sześc., co łącznie stanowi około 5 proc. rocznego zużycia gazu ziemnego w Polsce. Kawerna Mogilno do 2027 r. ma zostać rozbudowana do 800 mln m3., a Kosakowo do 2022 r. do 250 mln m3.
Ilustracja: źródło: https://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/15612-rozpoczynamy-nowy-projekt-zwiazany-z-podziemnym-magazynowaniem-wodoru.html